EKONOMİ Genel

Parası olana AF yok

Parası olana AF yok

Maliye, vergi affı isteyen mükelleflerin banka hesaplarını ve servetlerini mercek altına alacak. Durumu iyi olanların talepleri ise geri çevrilecek

Maliye Bakanlığı, ilk defa yapacağı uygulamayla, vergi borcu için af talebinde bulunan mükelleflerin banka hesaplarını ve servetini araştıracak. Bankada parası olan, durumu iyi olan vergi borçlularının af talepleri kabul edilmeyecek.

‘Affın affı’ olarak nitelenen yeni torba teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Yeni af düzenlemesine göre, artık mali durumunun kötü olduğu ya da kötüye gideceği gerekçesiyle başvuru yapan mükelleflerin vergi borçları hiçbir faiz ya da enflasyon oranı uygulanmadan 60 aya kadar tecil edilebilecek. Tecil şartları Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek ve tecil hakkından hangi firmaların yararlanacağına, Maliye Bakanlığı bünyesindeki komisyon karar verecek.

ARAŞTIRMA OLACAK

Bu düzenleme, hükümete yakın firmaların kayrılabileceği endişesine neden oldu. Komisyonun CHP ve HDP’li milletvekilleri, Maliye’nin istediği firmanın borcunu erteleyip istemediğini ertelemeyeceğini söylediler. Maliye Bakanı Naci Ağbal ise, tecil için başvuran tüm firmaların mali durumunu incelemeye alacaklarını, bankalardaki paralarını araştıracaklarını söyledi.

Ağbal, “Diyelim ki bir mükellef geçtiğimiz nisan ayındaki vergi borcunu ödemedi, tecil başvurusunda bulundu. Biz tüm bankalardaki hesaplarına bakacağız, o tarihte bankada parası varsa vergi borcunu ertelemeyeceğiz. Aynı şekilde ileriye dönük tecil yapacağımız firmaların nakit akışlarını da sürekli izleyeceğiz. Sadece banka hesabı değil, varlıklarına, yükümlülüklerine ve nakit akımlarına tümden bakacağız. Önceki tecillerde vergi kasıtlı olarak mı ödenmemiş diye kimseye bakmıyorduk” diye konuştu.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

SEVİNTİ RADYO CANLI


MOBİL SOHBET GİRİŞİ

_blank

SON EKLENENLER

Huzur Coğrafyası SAKARYA